Friday, January 15, 2016

DINE LA RECOMMENDATIONS (JAN 18-31, 2016)

Restaurant week in Los Angeles is just around the corner! It is a perfect way to try those restaurants you've always wanted to try and revisit some of your favorites. The following are my top 3 participating restaurants I recommend checking out and 3 restaurants I want to try:

MY RESTAURANT WEEK RECOMMENDATIONS:

REDBIRD ($25-LUNCH)
OpenTable


Redbird is Chef Neal Fraser's restaurant offering contemporary dishes that are sophisticated and innovative. The food is delicious and the location itself is worth a visit. 

Order: Heritage Pork TenderloinSIMBAL ($39-DINNER)
OpenTable


Located in Little Tokyo, Simbal is one of those restaurants that brings you to Southeast Asia without having to take a plane across the Pacific. You are exposed to dishes that range from China, Thailand and Vietnam. Expect dishes that are bursting with flavor with a seasoned touch.


Order: Coconut FlanPOK POK LA ($15-LUNCH; $29-DINNER)
OpenTable
Chef Ricker transports you to Thailand with dishes that are authentic with others that exude his creativity. The ambiance is reminiscent of a pub in Thailand. The food is meant to be shared and is a bang for your buck!
Order: Chicken Khao SoiMY RESTAURANT WEEK "WISHLIST"


POST AND BEAM
OpenTable


DRAGO CENTRO
OpenTable


Reservations to the participating restaurants mentioned can be made using OpenTable (and you'll receive points toward a future gift certificate). Any other restaurants you recommend I try? Let me know!


21 comments:

 1. what a Great Information about World Day its very nice informative post. Remark Sofa

  ReplyDelete
 2. It is a great website and nice share. keep posting. Eames Lounge Chair

  ReplyDelete
 3. Karapürçek nakliyat Karapürçek evden eve nakliyat, uzman kadrosuyla hizmet verirken taşıdığı her eşyaya değer verir. Bunun için taşıma öncesinde her şeyin planlı olması çok önemlidir.

  ReplyDelete
 4. Pursaklar nakliyat Pursaklar evden eve nakliyat firmamız taşıma işlemini gerçekleştirmek için siz değerli müşterilerinden alacağı ilk iletişim sonrasında sürecin başlatılması konusunda harekete geçer.

  ReplyDelete
 5. Etimesgut nakliyat Etimesgut evden eve nakliyat hizmetleri alanından uzun yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübemiz ile siz değerli müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

  ReplyDelete
 6. Çayyolu nakliyat Çayyolu Evden Eve Nakliyat Siz Değerli Müşterilerimizin Taşınacak Olan Tüm Eşyaları Mesafe Fark Etmeden Tam Korumalı Ve Sigortalı Bir Hale Getirip Darbelerden Ve Zarar Görmesinden Engellemiş Olup Nakliyatınızı Gerçekleştiriyoruz.

  ReplyDelete
 7. Ankara şehirler arası nakliyat Ankara şehirler arası evden eve nakliyat ihtiyacınız halinde firmamız size uzman çalışanlarıyla hizmet sağlayarak eşyalarınızın zarar görmeden yeni yerlerine ulaştırılmasını sağlayacaktır.

  ReplyDelete
 8. Parça nakliyat Parça eşya taşıma bir boşluğun doldurulmasını sağlar. Yani tek bir eşyanızı ya da birkaç parça eşyanızı bir yerden başka bir yere götürmek zorunda kaldığınızda problem yaşamadan işinizin çözülmesini kapsar.

  ReplyDelete
 9. Keçiören nakliyat Keçiören Nakliyat olarak uzun süredir hizmet vermektedir. Bu süre zarfında her geçen gün edindiğimiz tecrübelerimiz ile daha başarılı işlere imza atmaktayız.

  ReplyDelete