Friday, January 15, 2016

DINE LA RECOMMENDATIONS (JAN 18-31, 2016)

Restaurant week in Los Angeles is just around the corner! It is a perfect way to try those restaurants you've always wanted to try and revisit some of your favorites. The following are my top 3 participating restaurants I recommend checking out and 3 restaurants I want to try:

MY RESTAURANT WEEK RECOMMENDATIONS:

REDBIRD ($25-LUNCH)
OpenTable


Redbird is Chef Neal Fraser's restaurant offering contemporary dishes that are sophisticated and innovative. The food is delicious and the location itself is worth a visit. 

Order: Heritage Pork TenderloinSIMBAL ($39-DINNER)
OpenTable


Located in Little Tokyo, Simbal is one of those restaurants that brings you to Southeast Asia without having to take a plane across the Pacific. You are exposed to dishes that range from China, Thailand and Vietnam. Expect dishes that are bursting with flavor with a seasoned touch.


Order: Coconut FlanPOK POK LA ($15-LUNCH; $29-DINNER)
OpenTable
Chef Ricker transports you to Thailand with dishes that are authentic with others that exude his creativity. The ambiance is reminiscent of a pub in Thailand. The food is meant to be shared and is a bang for your buck!
Order: Chicken Khao SoiMY RESTAURANT WEEK "WISHLIST"


POST AND BEAM
OpenTable


DRAGO CENTRO
OpenTable


Reservations to the participating restaurants mentioned can be made using OpenTable (and you'll receive points toward a future gift certificate). Any other restaurants you recommend I try? Let me know!


25 comments:

 1. Replies
  1. Big data is a term that describes the large volume of data – both structured and unstructured – that inundates a business on a day-to-day basis. big data projects for students But it’s not the amount of data that’s important.Project Centres in Chennai

   Python Training in Chennai Python Training in Chennai The new Angular TRaining will lay the foundation you need to specialise in Single Page Application developer. Angular Training Project Centers in Chennai

   Delete
 2. what a Great Information about World Day its very nice informative post. Remark Sofa

  ReplyDelete
 3. It is a great website and nice share. keep posting. Eames Lounge Chair

  ReplyDelete
 4. Karapürçek nakliyat Karapürçek evden eve nakliyat, uzman kadrosuyla hizmet verirken taşıdığı her eşyaya değer verir. Bunun için taşıma öncesinde her şeyin planlı olması çok önemlidir.

  ReplyDelete
 5. Pursaklar nakliyat Pursaklar evden eve nakliyat firmamız taşıma işlemini gerçekleştirmek için siz değerli müşterilerinden alacağı ilk iletişim sonrasında sürecin başlatılması konusunda harekete geçer.

  ReplyDelete
 6. Etimesgut nakliyat Etimesgut evden eve nakliyat hizmetleri alanından uzun yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübemiz ile siz değerli müşterilerimize hizmet sunuyoruz.

  ReplyDelete
 7. Sincan nakliyat Sincan evden eve nakliyat firmamız taşıma işleri sırasında elinden gelenin en iyisini yaparak eşyalarınızın güvenli bir şekilde yeni adresine teslim edilmesini sağlayacaktır. Nakliyat işlerinin tamamında profesyonellik ve tecrübe önemli bir konudur.

  ReplyDelete
 8. Çayyolu nakliyat Çayyolu Evden Eve Nakliyat Siz Değerli Müşterilerimizin Taşınacak Olan Tüm Eşyaları Mesafe Fark Etmeden Tam Korumalı Ve Sigortalı Bir Hale Getirip Darbelerden Ve Zarar Görmesinden Engellemiş Olup Nakliyatınızı Gerçekleştiriyoruz.

  ReplyDelete
 9. Ankara şehirler arası nakliyat Ankara şehirler arası evden eve nakliyat ihtiyacınız halinde firmamız size uzman çalışanlarıyla hizmet sağlayarak eşyalarınızın zarar görmeden yeni yerlerine ulaştırılmasını sağlayacaktır.

  ReplyDelete
 10. Parça nakliyat Parça eşya taşıma bir boşluğun doldurulmasını sağlar. Yani tek bir eşyanızı ya da birkaç parça eşyanızı bir yerden başka bir yere götürmek zorunda kaldığınızda problem yaşamadan işinizin çözülmesini kapsar.

  ReplyDelete
 11. Keçiören nakliyat Keçiören Nakliyat olarak uzun süredir hizmet vermektedir. Bu süre zarfında her geçen gün edindiğimiz tecrübelerimiz ile daha başarılı işlere imza atmaktayız.

  ReplyDelete
 12. Aydınlıkevler nakliyat Firmamız Aydınlıkevler evden eve nakliyat denildiğinde akıllara ilk gelen ve sizlerin memnuniyetini sağlamasıyla ön plana çıkmayı başarmış tek firma olarak hizmetlerine devam etmektedir.

  ReplyDelete